Beyazını almak isteyenler sıraya girdi! Sıcak suyla birleşince mideyi rahatlatıyor

Yüksek rakımlı dağlarda yetişen çiçeklerden alınan polenlerden elde edilen beyaz bal tüketime hazır hale getirildikten sonra faydalı şivalar sağlıyor. Rengiyle dikkatleri üzerine toplayan balın tadı da diğerlerinden farklı.

Diğer ballara göre daha koyu olan ve keskin bir tada sahip olan beyaz balın üretimi oldukça sınırlı. Satın almak için insanların sıra oluşturduğu bu bal çeşidi, sağlığa oldukça faydalı.

Beyaz bal nasıl oluşur?

Petekten süzülen balın bekletilmesi ve polenlerin yapısında oluşan yoğunlaşmadan dolayı rengi etkilenebilir. Polen türüne bağlı olarak değişen bal rengi, beyazlaşmaya başlar. Balın içerisindeki polen miktarı ne kadar fazla olursa rengi de o kadar beyaz olabilir.

Tüketimi nasıl olmalı?

Diğer bal çeşitlerinde olduğu gibi ekmeğe sürülerek tüketilebilir. Ancak beyaz balın verimi yalnızca bununla sınırlı değil. Cilde iyi gelen beyaz bal, tüketilmesinin yanı sıra güzellik maskesi yapmak için de kullanılıyor. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlediği belirtiliyor.

Nasıl saklamalıyız?

Uzun süreler boyunca bozulmadan saklayabileceğiniz beyaz bal, 15 derecenin altına düştüğünde daha da beyazlaşmaya başlayabilir. Krem ve beyaz renklerinde olan bu bal çeşidi, çok güneşli ve nemli ortamlardan uzak bir alanda saklanmalı.

İşte beyaz balın faydaları

Yüksek antioksidan deposu olan beyaz bal vücuttaki mikropların atılmasına karşı etkili olabilir. Organlara zarar vermeden vücudu temizleyen bu besin, kanser riskini aza indirmede koruyucu bir rol oynar. Kış aylarında yaygınlaşan soğuk algınlığı, öksürük, balgam gibi problemlere iyi gelir.

Cilt yapısını iyileştiren beyaz balın yaşlanma etkilerini en aza düşürdüğü söyleniyor. Bu nedenle yüz maskesi olarak değerlendirebilirsiniz. Özellikle yüzdeki siyah noktaların giderilmesinde etkili olacaktır. Parlak bir cilt elde etmek için düzenli bir şekilde beyaz maskesi uygulayabilirsiniz.

Vücut için gerekli olan enerjiyi sağlayan beyaz bal güne daha aktif ve zinde başlamanıza yol açabilir. Sabah kahvaltılarında aşırıya kaçmadan tüketmek faydalı olacaktır. Beyaz balın içerisinde bulunan polen, beyin fonksiyonlarını geliştirerek hafızanızı güçlendirebilir.

Stresli, yorucu ve yoğun bir gün geçirdiyseniz beyaz bal tüketebilirsiniz. Sinirleri yatıştırmada ve dikkat dağınıklığını gidermede etkili olabilir. Stresin azalmasını sağlayabilir.

Sindirimdeki hazımsızlığı ve şişkinliği durdurabilir. Mide problemlerinden muzdarip olan kişiler beyaz bal tüketmeyi deneyebilir. Mideyi rahatlatan beyaz bal sıcak suyla karıştırılarak tüketilir. Soğuk suyla yapıldığında ise kabızlık problemini ortadan kaldırır.

Hormonları düzenlemede faydalı etkileri olan beyaz bal, kan akışını hızlandırır. Cinsel hayatı aktifleştiren bu çeşit, üreme hormonlarının normal seviyelerde salgılanmasına yardımcı olur. Cinsel performansı artırarak problemlerin önüne geçebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*